top of page

CENNIK

Mediacje Sądowe: ( ze skierowania sądu ) 

Do mediacji skierować nas może Sąd (tzw. mediacje sądowe) lub możemy sami zgłosić się do mediatora, zarówno podczas postępowania sądowego, jak i zanim sprawę do sądu skierujemy (tzw. mediacje pozasądowe).

 

Inaczej opłacane i wyceniane są koszty mediacji kierowanej przez sąd, gdzie wynagrodzenie mediatora wypłacane jest przez sąd i pobierane z wniesionej przez strony opłaty sądowej. W tym przypadku wynagrodzenie każdego mediatora w Polsce ustalane jest ustawą i wygląda tak samo.

 

W przypadku mediacji pozasądowych, stawki ustalane są indywidualnie przez każdego mediatora i w tym przypadku wynoszą:

Koszty mediacji pozasądowych, niemajątkowych lub z nieokreśloną wartością sporu, czy rodzinnych etc. obejmują opłatę rejestracyjną oraz opłaty mediacyjne:

Opłatę rejestracyjną za rozpoczęcie procedury mediacyjnej 180 netto PLN  (płaci strona zgłaszająca sprawę do mediacji).

Koszty mediacji pozasądowych, niemajątkowych lub z nieokreśloną wartością sporu, czy rodzinnych etc. obejmują opłatę rejestracyjną oraz opłaty mediacyjne: Strona lub strony składające wniosek o przeprowadzenie mediacji są obowiązane uiścić opłatę wstępną

w tytule wpisując Wniosek o mediację oraz wysłać wypełniony wniosek o mediację

 

POBIERZ WNIOSEK O MEDIACJĘ  ->

 

Wniesienie opłaty uruchamia procedurę mediacyjną. Opłata obejmuje kontakt z każdą ze stron, spotkanie informacyjne o tym jak przebiega mediacja. Mediator po zapoznaniu się ze sprawą, ma prawo odmówić przeprowadzenia mediacji, jeśli

jego zdaniem zagrożona będzie zasada neutralności lub bezstronności (np. wskutek znajomości jednej ze stron)

*180 NETTO PLN

Spotkanie wstępne (Na pierwszym spotkaniu wspólnym strony podpisują z mediatorem umowę o przeprowadzenie mediacji, w której określają, ewentualną liczbę spotkań, zakres mediacji, wynagrodzenie mediatora, warunki i formy płatności.

MEDIACJA POZA Sądowa ( nie ze skierowania sądu ) 

*Rozwód - Mediacja - Ugodowy sposób rozstrzygnięcia warunków rozwodowych a w tym wszystkie kwestie dotyczące:
- Miejsca pobytu małoletnich dzieci
- Kontaktów 
- Władzy Rodzicielskiej
- Alimentów
- Rodzicielski Plan Wychowawczy

Koszty mediacji w sprawach cywilnych, rodzinnych są ustalane indywidualnie, każda ze stron 

pokrywa koszt  w równej części - po połowie.


 

Opłat dokonuje się przed planowaną sesją/spotkaniem, gotówką u mediatora lub przelewem na konto bankowe.

Mediacja cywilna poza sądowa określona wartością przedmiotu sporu:

min. 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 600 złotych i nie więcej niż 5.000 złotych za całość postępowania mediacyjnego.

Wartość przedmiotu sporu strony określają wspólnie.

Mediacje skierowane przez Sąd:

 

W przypadku mediacji skierowanej przez Sąd opłatę, wydatki i koszty postępowania mediacyjnego rozlicza mediator według Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym z dnia 20 czerwca 2016 r. (Dz.U. poz. 921).

W sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych za całość postępowania mediacyjnego.

W sprawach o prawa majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić, oraz w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora za prowadzenie postępowania mediacyjnego wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne – 100 złotych, łącznie nie więcej niż 450 złotych.

Wynik mediacji nie ma wpływu na wynagrodzenie mediatora. Wynagrodzenie mediatora jest wypłacane przez Sąd i pokrywane z kosztów opłaty sądowej. W przypadku dojścia stron do porozumienia, przed pierwszą rozprawą, strony otrzymują 100% zwrot kosztów postępowania sądowego.

*Wynagrodzenie mediatora co do zasady pokrywa każda ze stron po połowie, jednakże możliwe jest zastosowanie rozliczenia, w którym jedna ze stron pokrywa koszty mediacji w całości.

bottom of page